ST STF18N60M2
STF18N60M2 picture photo
Mfg. Part Number
STF18N60M2
Brief Description
MOSFET N-CH 600V TO-220FP
Datasheet Download
STF18N60M2.pdf
Availability of STF18N60M2
QUANTITY
STF18N60M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF18N60M2
Internal Part NumberEIS-STF18N60M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMDmesh II Plus™ Low Qg Power MOSFETs
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II Plus
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs280 mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs21.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds791pF @ 100V
Power - Max25W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF18N60M2
Related LinksSTF18, STF18N60M2 Datasheet, ST Distributor
STF18N60M2 Details Description
Related parts for STF18N60M2
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7190 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf