ST STF18N65M5
STF18N65M5 picture photo
Mfg. Part Number
STF18N65M5
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 15A TO-220FP
Datasheet Download
STF18N65M5.pdf
Availability of STF18N65M5
QUANTITY
STF18N65M5 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF18N65M5
Internal Part NumberEIS-STF18N65M5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTF18N65M5 View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ V
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs220 mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs31nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1240pF @ 100V
Power - Max25W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF18N65M5
Related LinksSTF18, STF18N65M5 Datasheet, ST Distributor
STF18N65M5 Details Description
Related parts for STF18N65M5
CONN TERM BLK FEED THRU ORG 6MM datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 2W .5% RADIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 45V SNT-4A datasheet.pdf