ST STF20NF06
STF20NF06 picture photo
Mfg. Part Number
STF20NF06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 20A TO220FP
Datasheet Download
STF20NF06.pdf
Availability of STF20NF06
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STF20NF06 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF20NF06
Internal Part NumberEIS-STF20NF06
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds400pF @ 25V
Power - Max28W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF20NF06
Related LinksSTF2, STF20NF06 Datasheet, ST Distributor
STF20NF06 Details Description
Related parts for STF20NF06
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.2A 12DFN datasheet.pdf
SNAP IN BEZEL BLACK datasheet.pdf
RES SMD 13.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 34.368MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT89 datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 257W TO247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf