ST STF24N65M2
STF24N65M2 picture photo
Mfg. Part Number
STF24N65M2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 16A TO220FP
Datasheet Download
STF24N65M2.pdf
Availability of STF24N65M2
QUANTITY
STF24N65M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF24N65M2
Internal Part NumberEIS-STF24N65M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ M2
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs230 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs29nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1060pF @ 100V
Power - Max30W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF24N65M2
Related LinksSTF24, STF24N65M2 Datasheet, ST Distributor
STF24N65M2 Details Description
Related parts for STF24N65M2
Crystal 24.0000MHz 50ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC POE QUAD PSE DISC 36-SSOP datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 20A 3.9 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC CAR RAD RX AM/FM/LW/SW 32QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 3.16A 2W THT datasheet.pdf