ST STF25N10F7
STF25N10F7 picture photo
Mfg. Part Number
STF25N10F7
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 25A TO-220FP
Datasheet Download
STF25N10F7.pdf
Availability of STF25N10F7
QUANTITY
STF25N10F7 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF25N10F7
Internal Part NumberEIS-STF25N10F7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Voltage Power MOSFETs
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VII
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C19A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs35 mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds920pF @ 50V
Power - Max25W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF25N10F7
Related LinksSTF25, STF25N10F7 Datasheet, ST Distributor
STF25N10F7 Details Description
Related parts for STF25N10F7
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 6A/7A 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 20POS SMD GOLD datasheet.pdf