ST STF28N60M2
STF28N60M2 picture photo
Mfg. Part Number
STF28N60M2
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 24A TO220FP
Datasheet Download
STF28N60M2.pdf
Availability of STF28N60M2
QUANTITY
STF28N60M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF28N60M2
Internal Part NumberEIS-STF28N60M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMDmesh II Plus™ Low Qg Power MOSFETs
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II Plus
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C24A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs150 mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs37nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1370pF @ 100V
Power - Max30W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF28N60M2
Related LinksSTF28, STF28N60M2 Datasheet, ST Distributor
STF28N60M2 Details Description
Related parts for STF28N60M2
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
KEYLOCK SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 29.1VWM 52VC DO204AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 10MM datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 600V 25A datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL FMALE 60POS GXT datasheet.pdf