| Internal Part Number | EIS-STF30N65M5 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STF30N65M5 View All Specifications | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | MDmesh™ V | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 22A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 139 mOhm @ 11A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 64nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2880pF @ 100V | |
| Power - Max | 30W | |