ST STF5N105K5
STF5N105K5 picture photo
Mfg. Part Number
STF5N105K5
Brief Description
MOSFET N-CH 1050V 3A TO-220FP
Datasheet Download
STF5N105K5.pdf
Availability of STF5N105K5
QUANTITY
STF5N105K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF5N105K5
Internal Part NumberEIS-STF5N105K5
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1050V (1.05kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.5 Ohm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds210pF @ 100V
Power - Max25W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220 Full Pack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF5N105K5
Related LinksSTF5N, STF5N105K5 Datasheet, ST Distributor
STF5N105K5 Details Description
Related parts for STF5N105K5
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SW SNPACT SPDT 125VAC 10A datasheet.pdf
RES SMD 816 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN BOOT PROTECTIVE SIZE 2 BLUE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 432 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 350 OHM 0.05% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf