ST STF8NM50N
STF8NM50N picture photo
Mfg. Part Number
STF8NM50N
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 5A TO-220FP
Datasheet Download
STF8NM50N.pdf
Availability of STF8NM50N
QUANTITY
STF8NM50N Order Process
Ship out your order
Specifications of STF8NM50N
Internal Part NumberEIS-STF8NM50N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTF8NM50N View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs790 mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds364pF @ 50V
Power - Max20W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF8NM50N
Related LinksSTF8, STF8NM50N Datasheet, ST Distributor
STF8NM50N Details Description
Related parts for STF8NM50N
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 27V SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.8A TO-252AA datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 2A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 1.3A 47 MOHM TH datasheet.pdf
1/4 INCH HST BLACK (960/1.25 INC datasheet.pdf
MOD BOX SMD 4PORT WHITE datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf