ST STGB20NB37LZ
STGB20NB37LZ picture photo
Mfg. Part Number
STGB20NB37LZ
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 425V 40A 200W D2PAK
Datasheet Download
STGB20NB37LZ.pdf
Availability of STGB20NB37LZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STGB20NB37LZ Order Process
Ship out your order
Specifications of STGB20NB37LZ
Internal Part NumberEIS-STGB20NB37LZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesPowerMESH™
PackagingTape & Reel (TR)
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)425V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 4.5V, 20A
Power - Max200W
Switching Energy11.8mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge51nC
Td (on/off) @ 25°C2.3µs/2µs
Test Condition250V, 20A, 1 kOhm, 4.5V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGB20NB37LZ
Related LinksSTGB20, STGB20NB37LZ Datasheet, ST Distributor
STGB20NB37LZ Details Description
Related parts for STGB20NB37LZ
CAP FILM 2700PF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
POWER DISTRIBUTION UNIT FOR UPS datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.3A SYNC SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
DIODE 200V 5A TO277A datasheet.pdf