ST STGB3NB60KDT4
STGB3NB60KDT4 picture photo
Mfg. Part Number
STGB3NB60KDT4
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 10A 50W D2PAK
Datasheet Download
STGB3NB60KDT4.pdf
Availability of STGB3NB60KDT4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STGB3NB60KDT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STGB3NB60KDT4
Internal Part NumberEIS-STGB3NB60KDT4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesPowerMESH™
PackagingTape & Reel (TR)
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)10A
Current - Collector Pulsed (Icm)24A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 3A
Power - Max50W
Switching Energy30µJ (on), 58µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge14nC
Td (on/off) @ 25°C14ns/33ns
Test Condition480V, 3A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)45ns
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGB3NB60KDT4
Related LinksSTGB3N, STGB3NB60KDT4 Datasheet, ST Distributor
STGB3NB60KDT4 Details Description
Related parts for STGB3NB60KDT4
MODULE SDRAM DDR2 128MB 240DIMM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 24K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC XTAL 175MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS TIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf