ST STGW40V60DF
STGW40V60DF picture photo
Mfg. Part Number
STGW40V60DF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 80A 283W TO247
Datasheet Download
STGW40V60DF.pdf
Availability of STGW40V60DF
QUANTITY
STGW40V60DF Order Process
Ship out your order
Specifications of STGW40V60DF
Internal Part NumberEIS-STGW40V60DF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.3V @ 15V, 40A
Power - Max283W
Switching Energy456µJ (on), 411µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge226nC
Td (on/off) @ 25°C52ns/208ns
Test Condition400V, 40A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)41ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGW40V60DF
Related LinksSTGW4, STGW40V60DF Datasheet, ST Distributor
STGW40V60DF Details Description
Related parts for STGW40V60DF
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SMINI3 datasheet.pdf
IC PLD 8MC 15NS 20SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 261 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
INSERT MALE 52POS CRIMP datasheet.pdf