ST STGW60H65DF
STGW60H65DF picture photo
Mfg. Part Number
STGW60H65DF
Brief Description
IGBT 650V 120A 360W TO247
Datasheet Download
STGW60H65DF.pdf
Availability of STGW60H65DF
QUANTITY
STGW60H65DF Order Process
Ship out your order
Specifications of STGW60H65DF
Internal Part NumberEIS-STGW60H65DF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTGW60H65DF View All Specifications
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650V
Current - Collector (Ic) (Max)120A
Current - Collector Pulsed (Icm)240A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.9V @ 15V, 60A
Power - Max360W
Switching Energy1.5mJ (on), 1.1mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge206nC
Td (on/off) @ 25°C67ns/165ns
Test Condition400V, 60A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)62ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGW60H65DF
Related LinksSTGW6, STGW60H65DF Datasheet, ST Distributor
STGW60H65DF Details Description
Related parts for STGW60H65DF
UM108-PROFILMM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 88VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123FL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT datasheet.pdf
SNSW 10.1A SCREW TLSPBFACTONLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf