ST STGWT40V60DLF
STGWT40V60DLF picture photo
Mfg. Part Number
STGWT40V60DLF
Brief Description
IGBT 600V 80A 283W TO3P-3
Datasheet Download
STGWT40V60DLF.pdf
Availability of STGWT40V60DLF
QUANTITY
STGWT40V60DLF Order Process
Ship out your order
Specifications of STGWT40V60DLF
Internal Part NumberEIS-STGWT40V60DLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.3V @ 15V, 40A
Power - Max283W
Switching Energy411µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge226nC
Td (on/off) @ 25°C-/208ns
Test Condition400V, 40A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGWT40V60DLF
Related LinksSTGWT4, STGWT40V60DLF Datasheet, ST Distributor
STGWT40V60DLF Details Description
Related parts for STGWT40V60DLF
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERMINAL TURRET SINGLE .078" L datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 5.8A SOT-223 datasheet.pdf
CONN CABLE ASY SFP+ 30AWG M-M 3M datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMD datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 45NS 48FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS MTA100 22AWG RED datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 570MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf