ST STI10NM60N
STI10NM60N picture photo
Mfg. Part Number
STI10NM60N
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 10A I2PAK
Datasheet Download
STI10NM60N.pdf
Availability of STI10NM60N
QUANTITY
STI10NM60N Order Process
Ship out your order
Specifications of STI10NM60N
Internal Part NumberEIS-STI10NM60N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs19nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds540pF @ 50V
Power - Max70W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STI10NM60N
Related LinksSTI10, STI10NM60N Datasheet, ST Distributor
STI10NM60N Details Description
Related parts for STI10NM60N
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 72POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH UNIT 40MM SELECT RED datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50 OHM 2125 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf