ST STIEC45-24AS
STIEC45-24AS picture photo
Mfg. Part Number
STIEC45-24AS
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 42VC DO214AB
Datasheet Download
STIEC45-24AS.pdf
Availability of STIEC45-24AS
QUANTITY
STIEC45-24AS Order Process
Ship out your order
Specifications of STIEC45-24AS
Internal Part NumberEIS-STIEC45-24AS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTIEC45-XXAS View All Specifications
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSTIEC, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)500A (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STIEC45-24AS
Related LinksSTIEC4, STIEC45-24AS Datasheet, ST Distributor
STIEC45-24AS Details Description
Related parts for STIEC45-24AS
MODULE SCR/DIODE 90A 480VAC datasheet.pdf
CONN PLUG AUDIO 1/4" 2-COND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 500 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CTLR PFC SGL FLYBACK 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X6S 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf