Cypress Semiconductor STK12C68-PF45
STK12C68-PF45 picture photo
Mfg. Part Number
STK12C68-PF45
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 64KBIT 45NS 28DIP
Datasheet Download
STK12C68-PF45.pdf
Availability of STK12C68-PF45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STK12C68-PF45 Order Process
Ship out your order
Specifications of STK12C68-PF45
Internal Part NumberEIS-STK12C68-PF45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
Video FileCypress Nonvolatile RAMs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
PCN Assembly/OriginCopper Wire Bonds/Transfer 14/Jun/2013
Standard Package14
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size64K (8K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STK12C68-PF45
Related LinksSTK12C, STK12C68-PF45 Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
STK12C68-PF45 Details Description
Related parts for STK12C68-PF45
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 40W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
KIT JUMP START 9C FOR MS CE 6.0 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
RES 130 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 84MA 27 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
37POS M R/A.370 LC FILT.TYP1 datasheet.pdf