Cypress Semiconductor STK12C68-SF45ITR
STK12C68-SF45ITR picture photo
Mfg. Part Number
STK12C68-SF45ITR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 64KBIT 45NS 28SOIC
Datasheet Download
STK12C68-SF45ITR.pdf
Availability of STK12C68-SF45ITR
QUANTITY
STK12C68-SF45ITR Order Process
Ship out your order
Specifications of STK12C68-SF45ITR
Internal Part NumberEIS-STK12C68-SF45ITR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
Video FileCypress Nonvolatile RAMs
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 23/Dec/2014
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size64K (8K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STK12C68-SF45ITR
Related LinksSTK12C68, STK12C68-SF45ITR Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
STK12C68-SF45ITR Details Description
Related parts for STK12C68-SF45ITR
SW ROTARY SP 2-12POS PC 28V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 210MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
LED BLUE 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.92A 100 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 870MA 100 MOHM datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.140" datasheet.pdf
WIRELESS LIGHTING CONTROL SWITCH datasheet.pdf
13P MTA100 CONN ASSY POL 15AU datasheet.pdf
OSC XO 66.562MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf