| Internal Part Number | EIS-STK12C68-WF45 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 13/Dec/2013 | |
| PCN Assembly/Origin | Copper Wire Bonds/Transfer 14/Jun/2013 | |
| Standard Package | 13 | |
| Memory Size | 64K (8K x 8) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) | |