| Internal Part Number | EIS-STK15C88-SF45 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NVRAM (Nonvolatile RAM) Overview | |
| Video File | Cypress Nonvolatile RAMs | |
| PCN Obsolescence/ EOL | STK Series 10/Jun/2011 | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | RAM | |
| Memory Type | NVSRAM (Non-Volatile SRAM) | |
| Memory Size | 256K (32K x 8) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 28-SOIC (0.342", 8.69mm Width) | |
| Supplier Device Package | 28-SOIC | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | STK15C88-SF45 | |
| Related Links | STK15C, STK15C88-SF45 Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor | |
 | R908-1 | ROUND SPACER 0.125" NYLON 1/16" | datasheet.pdf | |