| Internal Part Number | EIS-STL105NS3LLH7 | |
| Product Training Modules | Low Voltage Power MOSFETs | |
| Featured Product | Low Voltage (30 V) STripFET™ H7 Series Power MOSFETs | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | DeepGATE™, STripFET™ VII | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 105A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.9 mOhm @ 13.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.2V @ 1mA (Min) | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 13.7nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2110pF @ 25V | |
| Power - Max | 62.5W | |