| Internal Part Number | EIS-STL130N8F7 | |
| Product Training Modules | Low Voltage Power MOSFETs | |
| Featured Product | S TripFET F7 Series Power MOSFETs | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | DeepGATE™, STripFET™ VII | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 130A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.6 mOhm @ 13A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 96nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 6340pF @ 40V | |
| Power - Max | 135W | |