ST STL62P3LLH6
STL62P3LLH6 picture photo
Mfg. Part Number
STL62P3LLH6
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 30V 62A 8POWERFLAT
Datasheet Download
STL62P3LLH6.pdf
Availability of STL62P3LLH6
QUANTITY
STL62P3LLH6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STL62P3LLH6
Internal Part NumberEIS-STL62P3LLH6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ H6
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C62A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.5 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA (Min)
Gate Charge (Qg) @ Vgs33nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3350pF @ 25V
Power - Max100W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerSMD, Flat Leads
Supplier Device PackagePowerFlat™ (5x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STL62P3LLH6
Related LinksSTL62, STL62P3LLH6 Datasheet, ST Distributor
STL62P3LLH6 Details Description
Related parts for STL62P3LLH6
CONN HEADER 4POS VERT .200 TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf
HDM 5SMPR055F055F K datasheet.pdf
CAP FILM 5.6 NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf