ST STM32F070CBT6
STM32F070CBT6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32F070CBT6
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
STM32F070CBT6.pdf
Availability of STM32F070CBT6
QUANTITY
STM32F070CBT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F070CBT6
Internal Part NumberEIS-STM32F070CBT6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSTM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 F0
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F070CBT6
Related LinksSTM32F, STM32F070CBT6 Datasheet, ST Distributor
STM32F070CBT6 Details Description
Related parts for STM32F070CBT6
CONN ARRAY FEMALE 104POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS T/H R/A SN PIN datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
BREAKOUT BOARD FOR ADIS16266 datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/02/90 1.5SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
TV 32C 32#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf