ST STM32F078RBT6
STM32F078RBT6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32F078RBT6
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
STM32F078RBT6.pdf
Availability of STM32F078RBT6
QUANTITY
STM32F078RBT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F078RBT6
Internal Part NumberEIS-STM32F078RBT6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSTM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 F0
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityHDMI-CEC, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsDMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O50
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.65 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F078RBT6
Related LinksSTM32F, STM32F078RBT6 Datasheet, ST Distributor
STM32F078RBT6 Details Description
Related parts for STM32F078RBT6
DIODE GEN PURP 200V 3A SMC datasheet.pdf
IC PSRAM 64MBIT 70NS 48VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
2 X 12 CONNECTOR SUB-ASSEMBLY datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 16MLF datasheet.pdf
CONN 5MM TERMINAL BLOCK 15POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf