ST STM32F100R6T6BTR
STM32F100R6T6BTR picture photo
Mfg. Part Number
STM32F100R6T6BTR
Brief Description
IC MCU ARM 32K FLASH 64LQFP
Datasheet Download
STM32F100R6T6BTR.pdf
Availability of STM32F100R6T6BTR
QUANTITY
STM32F100R6T6BTR Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F100R6T6BTR
Internal Part NumberEIS-STM32F100R6T6BTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSTM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 F1
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O51
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F100R6T6BTR
Related LinksSTM32F10, STM32F100R6T6BTR Datasheet, ST Distributor
STM32F100R6T6BTR Details Description
Related parts for STM32F100R6T6BTR
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
MARKER STRIP 9 X 11 WHITE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
SINGLE M8 LONG M8 CN PNP NO datasheet.pdf
RES 750K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf