ST STM32F100VET6BTR
STM32F100VET6BTR picture photo
Mfg. Part Number
STM32F100VET6BTR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 512 KB FLASH
Datasheet Download
STM32F100VET6BTR.pdf
Availability of STM32F100VET6BTR
QUANTITY
STM32F100VET6BTR Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F100VET6BTR
Internal Part NumberEIS-STM32F100VET6BTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 F1
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O80
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F100VET6BTR
Related LinksSTM32F10, STM32F100VET6BTR Datasheet, ST Distributor
STM32F100VET6BTR Details Description
Related parts for STM32F100VET6BTR
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 5M datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 80A AUTO LINK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf