| Internal Part Number | EIS-STM32L052K6U6TR | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Series | STM32 L0 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 32MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 27 | |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 10x12b, D/A 1x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 32-UFQFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 32-UFQFPN (5x5) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | STM32L052K6U6TR | |
| Related Links | STM32L0, STM32L052K6U6TR Datasheet, ST Distributor | |
 | 40-6574-10 | CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS TIN | datasheet.pdf | |