ST STM32L052K8T6
STM32L052K8T6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32L052K8T6
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 64KB FLASH 32MHZ 32LQFP
Datasheet Download
STM32L052K8T6.pdf
Availability of STM32L052K8T6
QUANTITY
STM32L052K8T6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32L052K8T6
Internal Part NumberEIS-STM32L052K8T6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSTM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMMS/15/9201 27/Apr/2015
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 L0
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0+
Core Size32-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O27
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.65 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x12b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32L052K8T6
Related LinksSTM32L, STM32L052K8T6 Datasheet, ST Distributor
STM32L052K8T6 Details Description
Related parts for STM32L052K8T6
CABLE 20COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 20A D2PAK datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
TXRX 868MHZ TTL RS232 250MW MMCX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf