ST STM32L151CCT6
STM32L151CCT6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32L151CCT6
Brief Description
IC MCU ARM 256K FLASH 48LQFP
Datasheet Download
STM32L151CCT6.pdf
Availability of STM32L151CCT6
QUANTITY
STM32L151CCT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32L151CCT6
Internal Part NumberEIS-STM32L151CCT6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSTM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 L1
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size8K x 8
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x12b; D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32L151CCT6
Related LinksSTM32L, STM32L151CCT6 Datasheet, ST Distributor
STM32L151CCT6 Details Description
Related parts for STM32L151CCT6
IC OPAMP GP 2MHZ 14DMP datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FRAM 38TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CABLE ASSY 58A SMAM SMAF datasheet.pdf
RES SMD 25K OHM 0.1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS datasheet.pdf