| Internal Part Number | EIS-STM32L152RCT6D | |
| Standard Package | 160 | |
| Series | STM32 L1 | |
| Packaging | * | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 32MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 51 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 8K x 8 | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 21x12b; D/A 2x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |