ST STM32L152ZCT6
STM32L152ZCT6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32L152ZCT6
Brief Description
MCU ARM 256KB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
STM32L152ZCT6.pdf
Availability of STM32L152ZCT6
QUANTITY
STM32L152ZCT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32L152ZCT6
Internal Part NumberEIS-STM32L152ZCT6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM32L152ZC View All Specifications
STM32L152ZC View All Specifications
Product Training ModulesSmart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters
STM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSTM32 32-bit Cortex MCUs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 L1
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O115
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size8K x 8
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 40x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32L152ZCT6
Related LinksSTM32L, STM32L152ZCT6 Datasheet, ST Distributor
STM32L152ZCT6 Details Description
Related parts for STM32L152ZCT6
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX6884 datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 128MB datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H FEM 5V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 36K OHM 0606 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V ITO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf