ST STM8S903F3P3
STM8S903F3P3 picture photo
Mfg. Part Number
STM8S903F3P3
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
MCU 8BIT 8KB FLASH 20-TSSOP
Datasheet Download
STM8S903F3P3.pdf
Availability of STM8S903F3P3
QUANTITY
STM8S903F3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM8S903F3P3
Internal Part NumberEIS-STM8S903F3P3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM8S903F3 View All Specifications
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFlasher Series of Production Tools
Standard Package74
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM8S
PackagingTube
Core ProcessorSTM8
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size640 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.95 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM8S903F3P3
Related LinksSTM8S9, STM8S903F3P3 Datasheet, ST Distributor
STM8S903F3P3 Details Description
Related parts for STM8S903F3P3
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PNEUM VALVE SUB BASE DIN DOUBLE datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 40POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf