ST STP14NK50Z
STP14NK50Z picture photo
Mfg. Part Number
STP14NK50Z
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 14A TO-220
Datasheet Download
STP14NK50Z.pdf
Availability of STP14NK50Z
QUANTITY
STP14NK50Z Order Process
Ship out your order
Specifications of STP14NK50Z
Internal Part NumberEIS-STP14NK50Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP14NK50Z View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesSuperMESH™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs92nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2000pF @ 25V
Power - Max150W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP14NK50Z
Related LinksSTP14, STP14NK50Z Datasheet, ST Distributor
STP14NK50Z Details Description
Related parts for STP14NK50Z
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 1M M8 datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 1.5GBIT 153VFBGA datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 12W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 5A datasheet.pdf
IC MMIC VCO HBT BIPOLAR 32-QFN datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD 15W datasheet.pdf