ST STP160N75F3
STP160N75F3 picture photo
Mfg. Part Number
STP160N75F3
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 120A TO-220
Datasheet Download
STP160N75F3.pdf
Availability of STP160N75F3
QUANTITY
STP160N75F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP160N75F3
Internal Part NumberEIS-STP160N75F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP160N75F3 View All Specifications
Reference Design LibrarySTEVAL-ISV001V1(#1): 1000W 230VAC Inverter, 24Vin
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs85nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6750pF @ 25V
Power - Max330W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP160N75F3
Related LinksSTP16, STP160N75F3 Datasheet, ST Distributor
STP160N75F3 Details Description
Related parts for STP160N75F3
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm Series 200 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
OUTLET NEMA5-15R SCREW MNT DUPLX datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V 1111 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT 6MM UNIV datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf