ST STP20NF06L
STP20NF06L picture photo
Mfg. Part Number
STP20NF06L
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 20A TO-220
Datasheet Download
STP20NF06L.pdf
Availability of STP20NF06L
QUANTITY
STP20NF06L Order Process
Ship out your order
Specifications of STP20NF06L
Internal Part NumberEIS-STP20NF06L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP20NF06L View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs7.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds400pF @ 25V
Power - Max60W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP20NF06L
Related LinksSTP20, STP20NF06L Datasheet, ST Distributor
STP20NF06L Details Description
Related parts for STP20NF06L
IC AMP VIDEO BUFF WDBND 8-SOIC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO214AB datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
IC SRAM 144MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf