Vishay/Sprague T95V475M016LSAL
T95V475M016LSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475M016LSAL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410
Datasheet Download
T95V475M016LSAL.pdf
Availability of T95V475M016LSAL
QUANTITY
T95V475M016LSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475M016LSAL
Internal Part NumberEIS-T95V475M016LSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V475M016LSAL
Related LinksT95V475, T95V475M016LSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V475M016LSAL Details Description
Related parts for T95V475M016LSAL
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARIOFACE MODULE TERM BLOCK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SR06 110VAC 2 INPUTS, 3 OUTPUTS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCP 6P GRY W/SM BCK SL ASSY datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) PIN REC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf