ST STP22NF03L
STP22NF03L picture photo
Mfg. Part Number
STP22NF03L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 22A TO-220
Datasheet Download
STP22NF03L.pdf
Availability of STP22NF03L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STP22NF03L Order Process
Ship out your order
Specifications of STP22NF03L
Internal Part NumberEIS-STP22NF03L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP22NF03L View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs50 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs9nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds330pF @ 25V
Power - Max45W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP22NF03L
Related LinksSTP22, STP22NF03L Datasheet, ST Distributor
STP22NF03L Details Description
Related parts for STP22NF03L
JUMPER-H1506TR/A2015W/H1504TR12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC LASER DVR SFP 11.3GBPS 24TQFN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 11POS .178M datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
TERMINAL GUIDE BRKT datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf