ST STP23NM50N
STP23NM50N picture photo
Mfg. Part Number
STP23NM50N
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 17A TO-220
Datasheet Download
STP23NM50N.pdf
Availability of STP23NM50N
QUANTITY
STP23NM50N Order Process
Ship out your order
Specifications of STP23NM50N
Internal Part NumberEIS-STP23NM50N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP23NM50N View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C17A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1330pF @ 50V
Power - Max125W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP23NM50N
Related LinksSTP23, STP23NM50N Datasheet, ST Distributor
STP23NM50N Details Description
Related parts for STP23NM50N
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 4.06MM datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf