ST STP28N60M2
STP28N60M2 picture photo
Mfg. Part Number
STP28N60M2
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 24A TO-220
Datasheet Download
STP28N60M2.pdf
Availability of STP28N60M2
QUANTITY
STP28N60M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP28N60M2
Internal Part NumberEIS-STP28N60M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMDmesh II Plus™ Low Qg Power MOSFETs
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II Plus
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C24A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs150 mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs37nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1370pF @ 100V
Power - Max170W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP28N60M2
Related LinksSTP28, STP28N60M2 Datasheet, ST Distributor
STP28N60M2 Details Description
Related parts for STP28N60M2
IC FPGA 364 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC BATT/PROTECT 2-4CELL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf