ST STP40NF03L
STP40NF03L picture photo
Mfg. Part Number
STP40NF03L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 40A TO-220
Datasheet Download
STP40NF03L.pdf
Availability of STP40NF03L
QUANTITY
STP40NF03L Order Process
Ship out your order
Specifications of STP40NF03L
Internal Part NumberEIS-STP40NF03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP40NF03L View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs22 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds770pF @ 25V
Power - Max70W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP40NF03L
Related LinksSTP40, STP40NF03L Datasheet, ST Distributor
STP40NF03L Details Description
Related parts for STP40NF03L
CAP CER 3300PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 3A P2PAK-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
ENCLOSURE PL T90 THPLA datasheet.pdf
RES MO 1W 430 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST WARBLE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 5MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 60V AXIAL datasheet.pdf