ST STP40NF12
STP40NF12 picture photo
Mfg. Part Number
STP40NF12
Brief Description
MOSFET N-CH 120V 40A TO-220
Datasheet Download
STP40NF12.pdf
Availability of STP40NF12
QUANTITY
STP40NF12 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP40NF12
Internal Part NumberEIS-STP40NF12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP40NF12 View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)120V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs32 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs80nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1880pF @ 25V
Power - Max150W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP40NF12
Related LinksSTP4, STP40NF12 Datasheet, ST Distributor
STP40NF12 Details Description
Related parts for STP40NF12
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 1A SOT-89 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 500MA 1.8 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 50V 1210 datasheet.pdf
HEADER 7POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FLD SRVC KIT RD 24X22 W/GND datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD80 datasheet.pdf