ST STP45NE06
STP45NE06 picture photo
Mfg. Part Number
STP45NE06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 45A TO-220
Datasheet Download
STP45NE06.pdf
Availability of STP45NE06
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STP45NE06 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP45NE06
Internal Part NumberEIS-STP45NE06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C45A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs28 mOhm @ 22.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs80nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3600pF @ 25V
Power - Max100W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP45NE06
Related LinksSTP4, STP45NE06 Datasheet, ST Distributor
STP45NE06 Details Description
Related parts for STP45NE06
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 175MA 800 MOHM datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC HI PERFORMANCE VCO SSOP-B14 datasheet.pdf
SCREW TERM W/SEMS SCREW-INSTALLE datasheet.pdf
LED DURIS S8 WARM WHT 2700K 4SMD datasheet.pdf
SSD UDMI+ TYPE C 1GB SLC datasheet.pdf
560UF 200V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf