| Internal Part Number | EIS-STP4N52K3 | |
| Other Related Documents | STP4N52K3 View All Specifications | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | SuperMESH3™ | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 525V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2.5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.6 Ohm @ 1.25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 50µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 11nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 334pF @ 100V | |
| Power - Max | 45W | |