Vishay/Dale TFPT1206L5601FY
TFPT1206L5601FY picture photo
Mfg. Part Number
TFPT1206L5601FY
Brief Description
THERMISTOR PTC 5.6K OHM 1% 1206
Datasheet Download
TFPT1206L5601FY.pdf
Availability of TFPT1206L5601FY
QUANTITY
TFPT1206L5601FY Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT1206L5601FY
Internal Part NumberEIS-TFPT1206L5601FY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C5.6k
Resistance Tolerance±1%
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max125mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT1206L5601FY
Related LinksTFPT120, TFPT1206L5601FY Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT1206L5601FY Details Description
Related parts for TFPT1206L5601FY
FIXED IND 47NH 1.008A 120 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN RECPT 44POS .100" STR datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1W 3014 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 1% 5W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 165MA 3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf