ST STP60NF06
STP60NF06 picture photo
Mfg. Part Number
STP60NF06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 60A TO-220
Datasheet Download
STP60NF06.pdf
Availability of STP60NF06
QUANTITY
STP60NF06 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP60NF06
Internal Part NumberEIS-STP60NF06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP60NF06 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs16 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs73nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1660pF @ 25V
Power - Max110W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP60NF06
Related LinksSTP6, STP60NF06 Datasheet, ST Distributor
STP60NF06 Details Description
Related parts for STP60NF06
SWITCH SLIDE SPDT 100MA 12V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.4MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF15G/AF15/AFE15T datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
MIC CABLE 24AWG 1KV SLATE 1000' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf