ST STP60NF06FP
STP60NF06FP picture photo
Mfg. Part Number
STP60NF06FP
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 30A TO220FP
Datasheet Download
STP60NF06FP.pdf
Availability of STP60NF06FP
QUANTITY
STP60NF06FP Order Process
Ship out your order
Specifications of STP60NF06FP
Internal Part NumberEIS-STP60NF06FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP60NF06FP View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs16 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs66nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1810pF @ 25V
Power - Max30W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP60NF06FP
Related LinksSTP60, STP60NF06FP Datasheet, ST Distributor
STP60NF06FP Details Description
Related parts for STP60NF06FP
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
RFID 32MM GLASS TRANSP R/O datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
POWER CHASSIS 800W 6 SLOT datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.050 50 POS datasheet.pdf
IC PROSLIC LINE FEED 125V 40QFN datasheet.pdf