ST STP77N6F6
STP77N6F6 picture photo
Mfg. Part Number
STP77N6F6
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N CH 60V 77A TO-220
Datasheet Download
STP77N6F6.pdf
Availability of STP77N6F6
QUANTITY
STP77N6F6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP77N6F6
Internal Part NumberEIS-STP77N6F6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP77N6F6 View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VI
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C77A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7 mOhm @ 38.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs76nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5300pF @ 25V
Power - Max80W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP77N6F6
Related LinksSTP7, STP77N6F6 Datasheet, ST Distributor
STP77N6F6 Details Description
Related parts for STP77N6F6
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
IC PROM SER I-TEMP 128K 20-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf