ST STP80N10F7
STP80N10F7 picture photo
Mfg. Part Number
STP80N10F7
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO-220
Datasheet Download
STP80N10F7.pdf
Availability of STP80N10F7
QUANTITY
STP80N10F7 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP80N10F7
Internal Part NumberEIS-STP80N10F7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Voltage Power MOSFETs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VII
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3100pF @ 50V
Power - Max110W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP80N10F7
Related LinksSTP80, STP80N10F7 Datasheet, ST Distributor
STP80N10F7 Details Description
Related parts for STP80N10F7
IC OPAMP VFB 165MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE GRIP SLACK MED DUTY 0.178M datasheet.pdf
RES 665 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf