ST STP85NF55
STP85NF55 picture photo
Mfg. Part Number
STP85NF55
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Datasheet Download
STP85NF55.pdf
Availability of STP85NF55
QUANTITY
STP85NF55 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP85NF55
Internal Part NumberEIS-STP85NF55
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP85NF55 View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3700pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP85NF55
Related LinksSTP8, STP85NF55 Datasheet, ST Distributor
STP85NF55 Details Description
Related parts for STP85NF55
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 24PS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3V 4250MA SINGLE A datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS 0.8MM PCB datasheet.pdf
SUPERGRIP HEATSINK 17X17X17.5MM datasheet.pdf
CTV 100C 100#22D PIN PLUG datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 3-10PF 100V SMD datasheet.pdf